Z Poznania do Niemiec – czy w dzisiejszych czasach warto pracować za granicą?

  • Home
  • Porady
  • Z Poznania do Niemiec – czy w dzisiejszych czasach warto pracować za granicą?
podróż do Niemiec

Praca zarobkowa poza granicami naszego kraju była popularna na początku lat dwutysięcznych. Wówczas wojaże ekonomiczne wiązały się z faktycznym zyskiem – pensje uzyskiwane na przykład w Niemczech czy w Anglii były wielokrotnie wyższe niż te, które wypłacali pracodawcy w Polsce. Choć przez ten czas sytuacja na krajowym rynku znacząco się zmieniła, jednak nadal znaleźć można wiele osób zainteresowanych pracą za granicą. Czy warto? O czym pamiętać, wybierając się do pracy do Niemiec?

Rozłąka z rodziną a możliwość odwiedzin

Pierwszą kwestią, która ma duże znaczenie dla wielu osób, jest konieczność rozłąki z rodziną. Nierzadko tylko jedna osoba z gospodarstwa domowego decyduje się na wyjazd zarobkowy, natomiast reszta rodziny czeka w domu na powrót pracującego, na przykład na święta czy dłuższy urlop. Wizja długiego rozstania bywa bolesna, jednak chęć poprawienia bytu rodzinie dzięki o wiele wyższym zarobkom pozwala przeżyć rozłąkę – zwłaszcza że obecnie mamy możliwość podróżowania wieloma różnymi środkami transportu, więc nawet kilkunastogodzinna podróż do domu może przebiegać w komfortowych warunkach. Dobrą opcją są busy z Niemiec do Polski, które zazwyczaj są dziewięcio- lub dwunastoosobowe. Każdy pasażer ma sporo miejsca na rozłożenie fotele, na wyposażeniu takich busów nierzadko są koce, które sprawiają, że nawet noce są ciepłe. Z kolei latem dzięki klimatyzacji można liczyć na prawdziwą wygodę podczas podróży.

Obecnie przewozy do Niemiec z Poznania czy innego dużego miasta w Polsce oferuje bardzo wiele firm transportowych, dlatego muszą one proponować jak najlepsze warunki, aby potencjalni pasażerowie wybrali podróż właśnie ich busami. Dlatego właśnie klienci mogą liczyć na przykład na możliwość postoju w dowolnym, wskazanym przez nich momencie. Dla kierowców komfort pasażerów staje się najważniejszy. Jeżeli więc chcemy często odwiedzać rodzinę, taka opcja transportu będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, także ze względów cenowych, gdyż przewoźnicy czasami potrafią oferować naprawdę atrakcyjne zniżki.

Tylko zarobki, czy także rozwój?

Stereotyp mówi, że Polacy udają się za granicę tylko w celach zarobkowych – to duże pieniądze są motywatorem do wyjazdu z kraju. Czy jednak w dzisiejszych czasach chodzi tylko o dobrą wypłatę? Wprawdzie dzięki zagranicznym pensjom można żyć w wygodnych warunkach i jeszcze nieco odłożyć, jednak wybierając się za granicę warto jak najlepiej wykorzystać ten czas i postawić także na swój rozwój. Powiedzenie, że podróże kształcą, jest znane od lat i – co ważne – jest prawdziwe. Pobyt za granicą można wykorzystać chociażby do nauki języka obcego. Można też chcieć dokładnie poznać kulturę kraju, w którym się przebywa, więc warto wchodzić w kontakty z autochtonami, zwiedzać muzea, wystawy i inne miejsca. Z pewnością z takiego wyjazdu wrócimy ubogaceni i nie będziemy żałować spędzonego tam czasu. Nie da się ukryć, że wyprawa za granicę jest sporym wyzwaniem, jednak mało kto żałuje podjętego wyboru.