Wyjazdy zarobkowe do Niemiec nadal cieszą się sporą popularnością, zwłaszcza w przypadku mieszkańców terenów przygranicznych. Zarówno stała, jak i sezonowa praca u zachodniego sąsiada nadal jest bardzo opłacalna. Wielu pośredników oferuje pomoc w znalezieniu odpowiedniego stanowiska. Pracy można szukać również samodzielnie, korzystając z tematycznych serwisów internetowych. Jak zorganizować sobie takie zatrudnienie, nie znając języka? Na co zwrócić uwagę, zanim wsiądziemy w bus do Niemiec?
Praca w Niemczech bez znajomości języka – od czego zacząć?
Brak znajomości języka może stanowić pewne ograniczenie podczas poszukiwania pracy zagranicą. Nie oznacza to jednak, że znalezienie opłacalnego zajęcia jest niemożliwe! Konieczne jest jednak przemyślane podejście do tego tematu. Nie znając języka, jesteśmy potencjalnie bardziej narażeni na oszustwa rozmaitych naciągaczy. Najlepiej skorzystać więc z pomocy znajomych, pracujących w Niemczech. Osobom będącym na miejscu łatwiej jest znaleźć wiarygodnego pracodawcę. Taka znajomość może być również bardzo pomocna podczas organizacji pobytu na miejscu, zwłaszcza w pierwszych dniach po przyjeździe.
Jeśli nie mamy chętnych do pomocy przyjaciół, możemy skorzystać z oferty którejś z agencji pośrednictwa pracy. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy ogłoszenie oferujące pracę na wymarzonym stanowisku i za całkiem przyzwoitą stawkę pochodzi z wiarygodnego źródła, warto skontaktować się z miejscowym urzędem pracy. Wielu pracodawców ogłasza się również w ogólnopolskich serwisach ogłoszeniowych. Znaleźć można tam również oferty dla osób bez znajomości języka. Duże przedsiębiorstwa, zatrudniające osoby nie mówiące po niemiecku, zapewniają zwykle opiekę polskojęzycznych koordynatorów.
Praca w Niemczech – w jakich branżach najłatwiej o zatrudnienie?
Tak, jak w większości krajów europejskich, w Niemczech najłatwiej znajdą pracę fachowcy w swojej branży. Potrzebni są wykwalifikowani spawacze, dekarze, osoby z branży budowlanej, operatorzy maszyn CNC. Nie brakuje jednak również ogłoszeń dla opiekunów osób starszych. Pracę na korzystnych warunkach znajdą również specjaliści z branży IT, choć w ich przypadku zazwyczaj konieczna jest podstawowa znajomość języka niemieckiego. Wielu pracodawców zapewnia jednak kursy językowe na miejscu, na swój koszt.
Tradycyjnie, nie brakuje również ofert pracy sezonowej, głownie z rolnictwie ogrodnictwie. Pracowników poszukują plantatorzy truskawek, szparagów, ale również sadownicy i właściciele szklarni kwiatowych. W wielu z tych miejsc znajomość języka nie ma podstawowego znaczenia, ponieważ często zatrudnieni są tam już inni Polacy.
Jak bezpiecznie dostać się do pracy w Niemczech?
Jeśli znaleziona oferta zatrudnienia nie obejmuje w pakiecie zakwaterowania oraz transportu, trzeba we własnym zakresie wybrać jak najkorzystniejszy dojazd. Wiele osób decyduje się na podróż własnym samochodem, jednak to nie zawsze jest najpraktyczniejsze rozwiązanie. Jadąc własnym autem, trzeba liczyć się z ewentualnymi kosztami naprawy, jeśli coś zepsuje się w najmniej spodziewanym momencie. Dodatkowo, kwestie ubezpieczeń i kosztów paliwa przemawiają często na korzyść transportu zorganizowanego. Można wybrać autobus lub bus Polska – Niemcy jednego z przewoźników, specjalizujących się w międzynarodowych przewozach europejskich.
Busy Polska – Niemcy kujawsko pomorskie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Torunia, Włocławka i okolic. Dzięki połączeniom z wieloma miastami w Niemczech, podróż busem jest naprawdę wygodna. Dojechać można niemal pod wskazany adres, zabierając ze sobą konieczny bagaż. Nie trzeba się przy tym martwić o ewentualną usterkę samochodu na autostradzie.
Wybierając przewodnika, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę przejazdu, ale również na kwestie bezpieczeństwa. To, czy busy są klimatyzowane i zapewniają odpowiedni komfort podróży ma znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy wyjeżdżamy do pracy latem, lub czeka nas długa podróż. Koniecznie należy się również upewnić o możliwą do zabrania ilość bagażu.