Praca za granicą – najważniejsze kwestie, zanim zarezerwujemy bus z Polski do Niemiec

  • Home
  • Porady
  • Praca za granicą – najważniejsze kwestie, zanim zarezerwujemy bus z Polski do Niemiec
bus

Choć nowe miejsca pracy w Polsce pojawiają się nieustannie, a średnia płaca zdaje się wzrastać, nadal wiele osób decyduje się na zarobkowanie poza granicami kraju, gdyż Zachód oferuje o wiele lepsze warunki pod każdym względem. Czasami jest to zatem chęć zarobienia więcej w krótkim czasie, a czasami to sytuacja życiowa zmusza kogoś do wyjazdu; inni z kolei wyjeżdżają za granicę, aby przeżyć przygodę, a zarobek odbywa się jedynie przy okazji. Niezależnie od powodu, z jakiego wybieramy się do pracy za granicę, warto przemyśleć pewne kwestie, zanim zarezerwujemy bus z Polski do Niemiec. O czym więc pamiętać, wyjeżdżając do naszych zachodnich sąsiadów?

Znalezienie pracy za granicą

Pierwszą kwestią jest oczywiście znalezienie pracy za granicą jeszcze zanim wyjedziemy do innego kraju. Można też działać spontanicznie, jednak większość osób czuje się bezpiecznie, mając już „zaklepane” miejsce, w którym będzie pracować. Warto zatem zrobić rozeznanie – popytać znajomych, internautów czy przejrzeć prasę, aby zobaczyć, jaki zawód warto podjąć i jakie firmy są dobrymi pracodawcami. Lepiej też poradzić się innych w tematach takich jak zakwaretowanie oraz wyżywienie, jak też kwestie związane z komunikacją miejską w danym mieście – powinniśmy wcześniej wiedzieć, ile pieniędzy w pierwszym miesiącu będziemy musieli przeznaczyć na te cele.

Odwiedziny rodziny – jak często i jakim transportem?

Drugą ważną sprawą, jaką musimy ustalić, jest to, jak często chcemy odwiedzać naszą rodzinę, która pozostaje w kraju. To istotne, gdyż rozłąka stanowi problem dla wielu osób, a nie chcemy przecież, żeby nasz związek czy więzi z dziećmi zostały naruszone na skutek pobytu za granicą. Najczęściej zarobkowicze decydują się na odwiedziny w kraju podczas dłuższych świąt czy długiego urlopu. Do Polski można przylecieć samolotem i tę opcję najczęściej wybierają rodacy pracujący w Anglii, natomiast w przypadku Niemiec dobrym wyborem jest podróż drogą lądową. Obecnie bowiem przewoźnicy oferują podróże busami z wielu różnych miast i mniejszych miejscowości w Niemczech. Jeżdżą oni w dwie strony, oferując podróże z Polski do Niemiec w określone dni tygodnia, a powroty w kolejne (dzięki temu kierowca odpoczywa jeden dzień w danym miejscu i następnego dnia może wracać).

Taki bus z Polski do Niemiec i z powrotem nie jest dużym kosztem. Ceny są naprawdę przyzwoite jak na wyjątkowo komfortowe warunki podróży. Bus ma bowiem najczęściej 7-, 9- lub 12- miejsc dla pasażerów. Pomiędzy fotelami są duże odstępy, dzięki czemu nawet wysoka osoba nie musi obawiać się bólu kolan. Ponadto nowoczesne busy są wyposażone w klimatyzację, dzięki czemu podróż latem także przebiega komfortowo, z kolei zimą do dyspozycji pasażerów są koce.

Przewoźnicy oferują podróże z różnych miejsc w kraju – i tak chociażby za busy do Niemiec ze Szczecina zapłacimy już od 260 złotych (cena zależy od miejsca docelowego, gdyż kierowca dowozi każdego pasażera do wskazanego przez niego punktu, a nie tylko do największego miasta w Niemczech).

Jeżeli jesteśmy przekonani, że wyjazd za granicę w celach zarobkowych jest idealnym rozwiązaniem dla nas – powinniśmy dobrze się do niego przygotować, wcześniej zbierając informację o życiu w mieście, do którego chcemy wyjechać; jak i wybierając jak najlepszy dla nas środek transportu.