Polacy od lat wyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Niestety emigracja zarobkowa wiąże się z rozłąką z rodziną, dlatego mieszkańcy miejscowości położonych blisko zachodniej granicy czasem decydują się na mieszkanie w domu i codzienne przejazdy do Niemiec, inni – wracają do rodziny na każdy weekend. Czy takie rozwiązania są opłacalne?
Jakiej pracy warto szukać w Niemczech?
Na dojazdy za zachodnią granicę decydują się głównie osoby, które mają fach w ręku (np. ślusarze, murarze), ale w Polsce nie mogą liczyć na satysfakcjonujące zarobki. Praca w Niemczech jest opłacalna również dla wielu osób zatrudnionych na produkcji. Pracując w zakładzie produkcyjnym po zachodniej stronie granicy od 1 lipca 2022 roku nie zarobimy mniej niż 10,45 euro brutto za godzinę. Od października płaca minimalna ponownie ma wzrosnąć i będzie wynosić 12 euro brutto za godzinę. Dla porównania, w Polsce minimalna stawka godzinowa wynosi 19,70 złotych brutto (w przeliczeniu 4,19 euro). Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę koszty dojazdu, praca w Niemczech jest dla mieszkańców przygranicznych miejscowości bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Zakłady produkcyjne często znajdują się na wsiach, poza miastami, jeśli zdecydujemy się na pracę w Polsce i tak czekają nas dojazdy.
W starzejącym się niemieckim społeczeństwie istnieje też duże zapotrzebowanie na pracowników medycznych. Na pracę za zachodnią granicą mogą więc decydować się również pielęgniarki i położne, w Polsce narzekające na zbyt niskie zarobki. Co ważne, dyplomy ukończenia studiów wydane po 1 maja 2004 roku, są ważne w Niemczech.
Warto jednak pamiętać, że aby podjąć pracę pielęgniarki u naszych zachodnich sąsiadów, trzeba przedstawić zaświadczenie o znajomości języka niemieckiego na poziomie co najmniej B2. W przypadku prostych, fizycznych prac, gdzie nie mamy do czynienia z pacjentem, wystarczający będzie niższy poziom języka. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba w ogóle go znać – musimy rozumieć polecenia wydawane przez przełożonego i komunikować się z pozostałymi pracownikami.
Jak dojeżdżać do pracy w Niemczech?
Najważniejszą kwestią podczas pracy w Niemczech i mieszkania w Polsce są oczywiście dojazdy. Osoby, które od poniedziałku do piątku pracują za granicą i wracają na weekendy, często decydują się na bus do Niemiec. Kursuje on w systemie door-to-door, co oznacza, że odbiera pasażerów spod domu i dowozi ich pod adres, pod który się wybierają. Dzięki temu, możesz zaoszczędzić wiele czasu i móc dłużej odpoczywać w gronie rodziny, zamiast podróżować z przesiadkami. Busy doskonale sprawdzają się też w małych miejscowościach, gdzie pojawiają się problemy z transportem komunikacją publiczną. Jeżeli jednak dojeżdżasz do pracy codziennie, trzeba sprawdzić, jak często wyjeżdżają busy u konkretnego przewoźnika – zdarza się, że jest to tylko jeden dzień w tygodniu.
Alternatywą dla busów są oczywiście dojazdy samochodem. Wiąże się to z wyższymi kosztami, ale warto wziąć pod uwagę, że osoby mieszkające w przygranicznych miejscowościach zazwyczaj dojeżdżają kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów – z podobnymi dojazdami musiałyby się liczyć, gdyby pracowały w Polsce. Wielu Polaków pracujących w tym samym zakładzie organizuje się i dojeżdża jednym autem, dzięki czemu koszty paliwa dzielą się na kilka osób. W pierwszej kolejności warto jednak sprawdzić busy do Niemiec zachodniopomorskie, ponieważ przewoźnicy kursują na terenie całego województwa i dowożą pasażerów do licznych miejscowości na terenie wschodnich Niemiec.
Formalności związane z pracą w Niemczech
Mieszkając w Polsce nie tylko zyskujemy więcej czasu z rodziną, ale też oszczędzamy sobie formalności związanych z mieszkaniem w Niemczech. Osoba, która nie ma miejsca zamieszkania na terenie Niemiec i nie przebywa tam dłużej niż 183 dni, nie jest rezydentem podatkowym. Oznacza to, że podlega ograniczonemu podatkowi dochodowemu. W Niemczech trzeba się rozliczyć z podatku dochodowego od osób fizycznych. Podstawowym dokumentem jest tutaj zaświadczenie od pracodawcy tzw. Besondere Lohnsteuerbescheinigung. Trzeba też pamiętać, że jeśli osiągamy jakiekolwiek dochody w Polsce (zarobki, zasiłki), również musimy przedstawić je w niemieckim urzędzie (Finanzamt).
W Polsce tradycyjnie rozliczamy się z pomocą PIT. Dobra wiadomość jest taka, że już od kilku lat funkcjonuje portal Twój e-pit, dlatego nie musimy samodzielnie się rozliczać, a tylko zaakceptować dokumenty przygotowane przez Urząd Skarbowy. Osoby osiągające dochody w Niemczech na podstawie umowy z niemieckim pracodawcą składają PIT-36. Konieczny jest też załącznik PIT-ZG, informujący o wysokości dochodów/przychodów z zagranicy i zapłaconym w ubiegłym roku podatku dochodowym.
Praca za granicą ma plusy i minusy, ale mieszkając na stałe w domu lub widząc się z rodziną co weekend, można dobrze zarabiać, jednocześnie nie rezygnując z czasu spędzonego z bliskimi. Niestety takie rozwiązanie jest dostępne tylko dla osób mieszkających w niewielkiej odległości od niemieckiej granicy.