O czym pamiętać, decydując się na wyjazd do Niemiec?

  • Home
  • Porady
  • O czym pamiętać, decydując się na wyjazd do Niemiec?
transport do Niemiec

Zagraniczne podróże rządzą się swoimi prawami, jednak te w celach turystycznych są z reguły krótkoterminowe, natomiast o wiele bardziej wymagające są podróże w celach zarobkowych – kiedy opuszczamy rodzinę nawet na kilka miesięcy. Gdy już jednak mamy ustalony punkt docelowy, do którego chcemy dotrzeć ze względów ekonomicznych, warto dobrze zaplanować całą podróż. Zastanówmy się zatem, o czym pamiętać, decydując się na wyjazd do Niemiec.

1. Wybór odpowiedniego środka transportu

Oczywiście podstawową kwestię stanowi wybór odpowiedniego środka transportu. Chcemy przecież dotrzeć na miejsce bezpiecznie, ale i szybko, bez żadnych opóźnień oraz problemów po drodze. Zastanawiając się nad transportem, z pewnością rozważamy trzy opcje: pociąg, samolot oraz bus. Która z nich będzie najlepsza? Zależy to między innymi od tego, dokąd zamierzamy dotrzeć – jeśli jest to duże miasto w Niemczech, wówczas z całą pewnością są tam dworce kolejowe oraz lotniska, dlatego dotrzemy tam bezpośrednio pociągiem czy samolotem.

Nierzadko jednak w celach zarobkowych udajemy się do mniejszych miejscowości w Niemczech i wówczas dotarcie tam za pomocą wymienionych środków transportu mogłoby być utrudnione ze względu na konieczność przesiadek. Jeżeli chcemy ich uniknąć, możemy wybrać bus, który zabierze nas bezpośrednio do ustalonego podczas rezerwacji punktu docelowego. Przykładowo takie busy do Niemiec z Pomorskiego wyjeżdżają dwa razy w tygodniu, zabierając pasażerów z poszczególnych miejscowości na północy Polski. Miejsce, skąd kierowca ma nas odebrać, ustala się wcześniej z przewoźnikiem. Takie busy poruszają się na trasach po dużej części Niemiec, dlatego bez problemu dostaniemy się do dowolnej miejscowości znajdującej się w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Saksonii, Branderburgii i w wielu innych regionach.

Przy wyborze busa u konkretnego przewoźnika, warto zwrócić uwagę, jaka ilość bagażu jest dozwolona. Zazwyczaj jest to niewielki bagaż podręczny oraz określona waga bagażu, który zostanie umieszczony w luku.

2. Ustalenie terminów odwiedzania rodziny

Gdy już mamy wybrany środek transportu, możemy zająć się innymi kwestiami, na przykład warto zastanowić się, czy będziemy chcieli – i jak często – odwiedzać rodzinę pozostałą w kraju. Zazwyczaj zależy to od ilości dni urlopowych, jakich udzieli nam przyszły pracodawca, najczęściej osoby wyjeżdżające do Niemiec za pracą odwiedzają swoją rodzinę co kilka miesięcy. Na szczęście busy regularnie jeżdżące po trasie Polska Niemcy pozwalają na bezproblemowe dokonywanie rezerwacji nawet tylko dwa tygodnie przed odjazdem, dlatego znalezienie środka transportu nie będzie stanowiło dla nas żadnego ograniczenia.

Z całą pewnością wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych jest niezwykle wymagający dla decydującej się na to osoby. Nie tylko z tego względu, że wyjeżdża ona w zupełnie nowe miejsce, często nie znając języka, ludzi, kultury; ale także dlatego, że wiąże się to z koniecznością opuszczenia rodziny w kraju. Wiele wskazuje jednak na to, że możliwości, jakie dają nam przewoźnicy busów, sprawią, że częste odwiedziny nie będą stanowiły żadnych problemów.