Jakie miasta warto odwiedzić na południu Niemiec?

  • Home
  • Porady
  • Jakie miasta warto odwiedzić na południu Niemiec?
kierowca

Niemcy, czyli nasz zachodni sąsiad, bez wątpienia są krajem, który kojarzy nam się przede wszystkim z rozwojem i masą nowych możliwości na rynku pracy. Niemniej jednak Niemcy to również niezwykle atrakcyjny kraj pod względem turystycznym. Z pewnością każdy zdaje sobie świetnie sprawę z tego, jakie atrakcje czekają na podróżnych w Berlinie lub Hamburgu. Jednak planując wyjazd do Niemiec, warto również rozważyć południowe regiony kraju. Tak więc jakie miasta na południu Niemiec warto odwiedzić?

Monachium — miasto piłki nożnej i Oktoberfest

Pierwszym na liście miast, które warto odwiedzić w południowych Niemczech, jest oczywiście Monachium. Miasto z pewnością kojarzy się przede wszystkim z piłką nożną i Oktoberfest, czyli festiwalem piwa. Niemniej jednak Monachium ma do zaoferowania turystom znacznie więcej. To miasto z pewnością wyróżnia się na tle innych. Jest bardziej żywe i dynamiczne, a czas upływa w nim niezwykle szybko. Oczywiście, każdy turysta, który zdecyduje się je odwiedzić, swoje pierwsze kroki powinien postawić na Altstadt, czyli w historycznym Starym Mieście. Okazuje się bowiem, że Monachium prawie w 90 procentach zostało zniszczone na skutek działań wojennych. Obecnie jednak nie ma po nich najmniejszego śladu. Przebywając na Marienplatz, czyli w głównym punkcie miasta, można więc podziwiać malownicze zabytki, które zostały perfekcyjnie odrestaurowane i sprawiają, że można tam poczuć wyjątkowy, średniowieczny klimat. Podczas spaceru po malowniczym Altstadt nie można pominąć budynku Starego Ratusza, gdzie obecnie mają swoją siedzibę władze miejskie, a także biblioteki miejskiej, która w konkretnych godzinach jest udostępniona dla zwiedzających. Monachium to miasto w południowych Niemczech, które bez wątpienia jest magiczne i wartościowe. Jeśli więc podróżni zastanawiają się, jak można się tam w szybki i dość tani sposób dostać, wówczas warto rozważyć busy do Niemiec zachodniopomorskie lub busy z każdego innego województwa. Dzięki nim można bezpiecznie dostać się do Monachium, a przy tym nie martwić o to, że nasz bagaż jest zbyt duży, co często jest ogromnym problemem w przypadku podróży samolotem.

Stuttgart — miasto wyjątkowe

Stuttgart jest stolicą i największym miastem regionu Badenii-Wirtembergii. Zwykle znane jest ono z tego, że produkuje się tu kultowe auta marki Mercedes, a także z faktu, że firma Bosh ma tutaj swoją siedzibę. Co ciekawe, zwykle Stuttgart nie uznaje się za miasto niezwykle atrakcyjnie turystyczne, jednak jest to ogromny błąd. Architektonicznie Stuttgart jest prawdziwą perełką południowego regionu Niemiec. Warto wiedzieć, że miasto to zostało całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Szczególnym zainteresowaniem w Stuttgarcie cieszy się przede wszystkim Fruchtkasten. Ten budynek jest idealnym odzwierciedleniem gotyckiego stylu budownictwa, a dawniej służył za przechowalnię wina. Obecnie można tu zwiedzić jedno z najbardziej interesujących muzeów w mieście – Muzeum Instrumentów Muzycznych. Nie można również pominąć placu miejskiego, który jako jedyny w Niemczech nie posiada kościoła. Zamiast tego można przy tym placu podziwiać można Stifskirche. Jest to XV- wieczna kolegiata, która oferuje do zwiedzenia swoją 61-metrową wieżę. To właśnie z jej szczytu można podziwiać niesamowitą panoramę Stuttgartu i nacieszyć oczy tym niesamowitym widokiem. Ci, którzy poszukują alternatywnego wydźwięku w mieście, powinni zagłębić się w uliczkę Unter der Mauer, gdzie dominuje street art, a także wiele niszowych butików. Podróż do Stuttgartu wcale nie musi być niezwykle kosztowna, a busy do Niemiec zadbają o to, by każdy podróżny dojechał do celu bezpiecznie, a także, by na tej podróży nie ucierpiał znacznie domowy budżet.

Ratyzbona — miasto historyczne, którego nie można pominąć

Kolejnym miastem, które bezwzględnie zasługuje na większą uwagę, jest niepozorna Ratyzbona. Z pewnością niewielu turystów zdążyło o tym mieście usłyszeć. Leży ono gdzieś pomiędzy Monachium i Stuttgartem i jest nieco pomijane. Miasto to położone jest nad malowniczym Dunajem, który dzieli miasteczko na dwie części. Okazuje się, że Ratyzbona jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast nie tylko w południowych Niemczech, ale także w całej centralnej Europie. Co więcej, to właśnie Ratyzbona jest najstarszym miastem w całym kraju niemieckim. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że samo stare miasto jest swoistym, otwartym muzeum, które idealnie obrazuje to, jak wyglądała Ratyzbona kilkanaście lat temu. Już sam spacer jej wąskimi uliczkami pozwoli natrafić na liczne romańskie lub gotyckie fasady, a także malownicze domy średniowiecznych patrycjuszy – najbogatszych mieszkańców. W Ratyzbonie można podziwiać wieże, znane z historycznych włoskich miast, a także odwiedzać wąskie przejścia i tajemnicze zakamarki. Po kilkudniowym pobycie w mieście można z całym bagażem wspomnień wrócić do kraju dzięki usłudze, jaką są przejazdy z Niemiec do Polski, podziwiając z okien busa znikające za horyzontem malownicze oblicze Ratyzbony. Miasta, które z pewnością na długo zapadnie każdemu w pamięć.