Emigracja do Niemiec – co warto wiedzieć?

busy polska niemcy

Niewielka odległość, możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy czy chęć zamieszkania blisko znajdującej się na emigracji rodziny – Polacy z różnych powodów decydują się na przeprowadzkę do Niemiec. Jeżeli zamierzasz emigrować za naszą zachodnią granicę czeka Cię jednak szereg formalności, o które trzeba zadbać.

Formalności przed i po przeprowadzce

Zanim zaczniesz sprawdzać najbliższe przewozy z Polski do Niemiec, warto upewnić się, że masz wszystkie niezbędne dokumenty: ważny dowód osobisty, akt urodzenia i akt o niekaralności (przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego), prawo jazdy oraz dyplomy ukończenia szkół. Ważne jest też wyrobienie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której można nieodpłatnie korzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Warunkiem jest tu jednak posiadanie polskiego ubezpieczenia NFZ.

Komfortowe przewozy z Polski do Niemiec

Wyjazd, jeśli planujesz zostać w Niemczech na stałe, może być dość problematyczny ze względu na duży bagaż. Właśnie dlatego, podróż samolotem wiąże się z wysokimi kosztami, zazwyczaj konieczna jest dopłata. Do dyspozycji oczywiście pozostają też autobusy i pociągi, tutaj trzeba jednak liczyć się z innego rodzaju niedogodnościami. Trzeba dotrzeć z dużym bagażem na dworzec, a w przypadku pociągu – wnieść go do wagonu, a następnie z nim wysiąść. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że rzadko kiedy dostępny jest bezpośredni transport, szczególnie jeśli mowa o mniejszych miejscowościach. Perspektywa przesiadek z kilkoma walizkami zdecydowanie nie jest zachęcająca.

To wszystko nie oznacza jednak, że podróżując do Niemiec musimy liczyć się z dyskomfortem. Rozwiązaniem są tutaj busy Polska-Niemcy, które kursują w systemie door-to-door. Oznacza to, że możesz zamówić transport spod swojego domu bezpośrednio do miejsca docelowego, jeśli tylko obie lokalizacje znajdują się na obszarze obsługiwanym przez konkretnego przewoźnika. Busem podróżuje jednocześnie tylko kilku pasażerów, co znacznie zwiększa komfort podróży. Nie trzeba martwić się też bagażem – wystarczy uprzedzić dyspozytora, jak dużo toreb czy walizek zamierzamy ze sobą zabrać, a on uwzględni to rezerwując przejazdy dla kolejnych pasażerów. Dużym plusem jest też możliwość postojów na prośbę pasażerów, dzięki czemu nawet długa podróż jest mniej męcząca. Najważniejszą kwestią, którą cenią sobie osoby korzystające z tego typu przejazdów jest jednak brak przesiadek. W ten sposób możesz podróżować nawet między małymi miejscowościami, nie tracąc czasu i energii na dworcach, szukając kolejnego autobusu czy pociągu. Warto też wziąć pod uwagę, że podróż bezpośrednim busem wiąże się ze znacznie mniejszym stresem niż przesiadki czy lot samolotem dla osób, które po raz pierwszy podróżują za granicę. Nie ma tutaj ryzyka, że się zgubimy czy wsiądziemy do nieodpowiedniego środka transportu. Wystarczy zamówić przejazd, a kierowca przyjedzie pod wskazany adres, a następnie to na nim będzie spoczywać odpowiedzialność za dowiezienie pasażerów na miejsce. Regularnie wyjeżdżają też busy Niemcy-Polska, które przydadzą się, kiedy postanowisz wrócić lub po prostu odwiedzić bliskich.

Formalności po przyjeździe do Niemiec

Przyjazd do Niemiec to oczywiście nie koniec, ale dopiero początek. Nasi zachodni sąsiedzi słyną z zamiłowania do porządku, dlatego lepiej nie ociągać się z załatwianiem formalności. Jeżeli zamierzasz zostać w Niemczech dłużej niż 3 miesiące, masz tydzień na zgłoszenie zameldowania. Należy udać się do najbliższego Bürgeramt, Meldeamt, Ordnungsamt lub Einwohnermeldeamt z dowodem osobistym i zaświadczeniem od wynajmującego potwierdzającym zameldowanie. Kiedy zmienisz miejsce zamieszkania, również trzeba będzie to zgłosić.

Bardzo ważna jest też kwestia zatrudnienia, ponieważ warto znać swoje prawa, aby nie dać się oszukać. W ciągu 30 dni od rozpoczęcia pracy trzeba podpisać umowę, w której muszą znaleźć się takie informacje, jak nazwa i adres firmy, data rozpoczęcia pracy, okres zatrudnienia, czas i miejsce pracy, lista obowiązków pracownika, wysokość wynagrodzenia oraz okres wypowiedzenia. Od stycznia 2022 roku, płaca minimalna wynosi w Niemczech 9,82 euro za godzinę. Jeżeli po raz pierwszy zaczynasz pracę za zachodnią granicą, pracodawca wyrobi Ci Sozialversicherungnummer, czyli numer ubezpieczenia społecznego. W razie zmiany pracy, wystarczy podać kolejnemu pracodawcy ten numer. Nie można zapominać również o podatkach, ponieważ w Niemczech obowiązują różne klasy podatkowe. Dla ułatwienia działa tutaj elektroniczna karta podatkowa, dzięki której dowiesz się, do której z nich należysz – od tego zależna jest wysokość kwoty wolnej od podatku.

Wyjazd za granicę oraz poszukiwanie tam pracy może być naprawdę stresujące. Warto więc oszczędzić sobie dodatkowych problemów i wybrać jak najbardziej komfortowy transport, z którym dotrzemy bezpośrednio na miejsce.