Czy wakacje w Niemczech są drogie?

busy polska niemcy

Rosnące ceny sprawiają, że Polacy starają się ciąć koszty, również jeśli chodzi o wypoczynek. Szkoda rezygnować z urlopu ze względu na ceny, ponieważ przemęczenie negatywnie odbija się na naszym samopoczuciu i efektywności pracy. Jeżeli jednak nasz budżet na wakacje nie jest zbyt duży, warto zastanowić się nad wyjazdem do Niemiec.

Dlaczego warto jechać do Niemiec?

Wyjazdy za zachodnią granicę często kojarzą się Polakom z emigracją zarobkową. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ busy Niemcy-Polska i Polska-Niemcy są pełne naszych rodaków wyjeżdżających do lepiej płatnej pracy lub wracających w rodzinne strony, aby spotkać się z bliskimi. Do naszych zachodnich sąsiadów zdecydowanie warto jednak jechać również w celach turystycznych, chociaż tego potencjału często nie doceniamy.

Pierwszym plusem wyjazdu do Niemiec jest zdecydowanie niewielka odległość. Osoby z zachodniej części kraju muszą pokonać zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów. Jednak nawet, jeśli startujemy z bardziej oddalonych województw, czeka nas co najwyżej kilka godzin drogi. To niewiele w porównaniu z długimi lotami do ciepłych krajów, gdzie trzeba pojawić się na lotnisku co najmniej dwie godziny przed startem. Niemcy są więc dobrym wyborem szczególnie na krótki wyjazd, kiedy zależy nam, aby spędzić jak najmniej czasu na dojazdach.

Po drugie, ceny w Niemczech nie należą do najwyższych w Europie. Przenocujemy i zjemy taniej niż chociażby na Krecie, we Włoszech, Chorwacji czy na Cyprze. Oczywiście ma to też swoje gorsze strony – w Niemczech musimy liczyć się z podobnym klimatem, jak w Polsce. Nie będzie to więc idealne rozwiązanie dla miłośników opalania i kąpieli w ciepłym morzu.

Co warto zobaczyć w Niemczech?

Umiarkowany klimat nie oznacza oczywiście, że w Niemczech będziemy się nudzić. U naszych zachodnich sąsiadów nie brakuje atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W połączeniu z krótką drogą, to świetny pomysł na wakacje dla całej rodziny. Miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu ucieszą się z rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych oraz licznych kempingów.

W Niemczech mamy do wyboru również wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Jednym z landów najpopularniejszych wśród turystów jest Bawaria. Nie można tutaj pominąć pięknego zamku Neuschwanstein. W tym samym landzie warto też wybrać się do Monachium oraz zobaczyć Stary i Nowy Ratusz, a także jeden z największych parków miejskich na świecie – Ogród Angielski. Miłośnikom dobrego piwa z pewnością spodoba się browar Hofbräuhaus am Platzl, gdzie panuje prawdziwa bawarska atmosfera. W Bawarii na uwagę zasługuje też Norymberga, gdzie zobaczymy piękne Stare Miasto oraz kościół Frauenkirche, gdzie w południe nad balkonem cesarskim odbywa się pokaz figurek – odgrywających scenkę spotkania elektorów z cesarzem. Warto zajrzeć również do Bamberga, miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, nie ma problemu z dojazdem – do Bawarii jeżdżą tanie busy do Niemiec.

Wybierasz się na wakacje z dziećmi? Dobrym pomysłem będzie wypad do Badenii-Wirtembergii, gdzie znajduje się Europa-Park, trzeci co do wielkości park rozrywki w Europie. W Bawarii znajduje się z kolei Legoland, raj dla wszystkich miłośników klocków. W tym samym landzie dostępna jest idealna atrakcja dla małych dzieci: Baśniowy Las – Märchenwald im Isartal. Jeżeli wybierasz się do Hamburga, warto odwiedzić park miniatur, gdzie znajdują się makiety miejsc z różnych stron świata.

Jak najlepiej dojechać do Niemiec?

Kiedy już zdecydujemy, co chcemy zobaczyć, trzeba zająć się znalezieniem noclegów i transportu. W obu przypadkach wybór jest szeroki. Jeżeli chodzi o noclegi, kierujemy się głównie budżetem. Osoby, które mogą wydać więcej, prawdopodobnie zdecydują się na hotel lub całe mieszkanie wynajęte bezpośrednio od właściciela. Jeżeli podróżujemy budżetowo, mamy do dyspozycji hostele czy campingi.

W przypadku transportu, również mamy do wyboru kilka opcji. Wielu Polaków decyduje się na podróżowanie własnym samochodem. Trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami paliwa i zmęczeniem kierowcy. Autobusy i pociągi są tanie, ale niestety komfort zazwyczaj  pozostawia sporo do życzenia, szczególnie jeśli podróżujemy z dzieckiem. Osoby wyjeżdżające z małych miejscowości muszą też liczyć się z przesiadkami. Kompromisem są takie rozwiązania, jak przewóz osób do Niemiec z Poznania i innych miast. Busy jeżdżą z adresu pod adres. Wsiadamy pod domem i dojeżdżamy bezpośrednio na miejsce, gdzie będziemy nocować, a jednocześnie żaden z urlopowiczów nie musi być kierowcą, dlatego wszyscy mogą odpocząć. Bus zabiera kilku pasażerów, dlatego komfort podróży jest większy niż w zatłoczonych autobusach i pociągach. Jeżeli chodzi o koszty, ceny za bilet zaczynają się od 260 złotych.

Wyjazd do Niemiec może być naprawdę świetną rozrywką dla całej rodziny. Warto więc stworzyć listę atrakcji oraz zarezerwować noclegi i bilety, a następnie ruszać w drogę. Zapraszamy do kontaktu z naszymi dyspozytorami – poinformują, jaki jest dokładny koszt, ile bagażu można ze sobą zabrać oraz co najważniejsze, kiedy wyjeżdżają nasze busy.