Czy busy jeżdżą z Niemiec do Polski?

podróż busem

Szacuje się, że w Niemczech może przebywać nawet około dwóch milionów osób polskiego pochodzenia. Nie bez powodu więc, istnieje tak duże zapotrzebowanie na przewozy między Niemcami i Polską. Do wyboru mamy wiele możliwości: pociągi, autobusy czy samoloty. Warto jednak zwrócić uwagę również na busy z Niemiec do Polski.

Jak wygląda transport busami z Niemiec do Polski?

Prywatne przejazdy między Niemcami a Polską wyglądają zdecydowanie inaczej od innych form transportu. Ich charakterystyczna cecha to przejazd z adresu pod adres. Kierowca pojawia się w miejscu, ustalonym przez pasażera podczas rezerwacji. Dotarcie na miejsce odbywa się w analogiczny sposób. Pasażer zostaje dowieziony pod konkretny adres.

Prywatne busy znacznie różnią się od publicznego transportu. Pierwszą istotną różnicą jest liczba pasażerów. Jest ona oczywiście zależna od modelu pojazdu i wynosi od sześciu do ośmiu osób. Dzięki temu, możliwe jest dowiezienie każdego pasażera pod konkretny adres w ciągu jednego dnia.

Warto wspomnieć również o ilości bagażu. O jego dozwolonej wielkości zawsze informuje dyspozytor. Istnieje również możliwość przewożenia zwierząt, oczywiście o ile spełnione zostaną wszelkie normy bezpieczeństwa i pozostali pasażerowie wyrażą na to zgodę.

Ważną kwestią jest oczywiście również koszt przejazdu. Zaletą prywatnych busów jest możliwość wyboru dogodnego sposobu uregulowania płatności. W firmie Zetbus dostępne są płatności przelewem lub bezpośrednio o kierowcy. Prywatny bus nie jest oczywiście najtańszą formą transportu, ale warto pamiętać, że wynika to nie z nieporównywalnie większego komfortu w porównaniu z autobusem czy pociągiem. Przewoźnik może też oferować rabaty i specjalne oferty nowym i powracającym pasażerom.

Dlaczego warto jechać za granicę prywatnym busem?

Największą zaletą busów jest oczywiście oszczędność czasu. Wszystkie inne formy transportu wymagają dotarcia na dworzec czy lotnisko. Jeżeli nie wybieramy się do któregoś z największych miast, położonych stosunkowo blisko polskiej granicy, powinniśmy wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie nie znajdziemy bezpośredniego transportu. Jako przykład może posłużyć podróż z Poznania do Stuttgartu. Do dyspozycji mamy zaledwie jeden autobus, którego trasa trwa kilkanaście godzin. Lepszym wyjściem mogą więc okazać się prywatne busy do Niemiec. Wielkopolska znajduje się w zasięgu firmy Zetbus, dlatego bez trudu dotrzemy na miejsce.

W przypadku prywatnych busów, pasażerowie docierają bezpośrednio do miejsca docelowego. Granica zostaje przekroczona już w okolicach południa, dzięki czemu pasażerowie są na miejscu przed wieczorem. Zyskujemy czas na załatwienie ważnych czas lub spotkanie z rodziną.

Najważniejszym powodem, dla którego pasażerowie decydują się na podróż busem, jest oczywiście komfort. Prywatny przewoźnik może zapewnić lepszej jakości pojazdy. Mniejsza liczba pasażerów zapewnia też bardziej osobiste traktowanie. Bez problemu można poprosić kierowcę o postój, żeby skorzystać z toalety lub po prostu rozprostować nogi. Uniknięcie zatłoczonych pociągów i autobusów pozwala też na spędzenie podróży w spokojniejszej atmosferze.

O czym pamiętać przed podróżą?

Osoby zainteresowane podróżą z Niemiec do Polski powinny dowiedzieć się, jaki obszar obsługuje dana firma. Transport z adresu pod adres nakłada pewne ograniczenia. Trudno jest obsługiwać całe Niemcy, gdy polityka firmy zakłada dowożenie pasażerów pod konkretny adres. Konieczność odwiedzenia miejscowości na dwóch różnych końcach kraju sprawiałaby trudności logistyczne, a co jeszcze bardziej istotne – byłaby uciążliwa dla pasażerów. Właśnie dlatego, firma Zetbus obsługuje południe Niemiec oraz pięć polskich województw: pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie oraz lubuskie. W razie wątpliwości, warto skontaktować się telefonicznie z przewoźnikiem i zapytać dyspozytora o konkretną lokalizację. Firma Zetbus obsługuje m. in. busy Bawaria – Polska, Brandenburgia – Polska czy Saksonia – Polska. Znajdziemy więc dojazd do ojczyzny z miast, bardzo często odwiedzanych przez Polaków, takich jak Drezno, Augsburg czy Ulm.

Przed wyjazdem warto też zadać wszystkie niezbędne pytania, dotyczące bagażu. Polacy często podróżują do ojczyzny na dłuższy czas, dlatego zabierają ze sobą obszerne torby i walizki. Warto pamiętać, że przewoźnik musi być na to przygotowany. Jeżeli kilka osób zabierze ze sobą duży bagaż, może okazać się, że zwyczajnie brakuje na niego miejsca. Najlepiej jest więc zaczerpnąć informacji u źródła, czyli zapytać dyspozytora, jakiej wielkości bagaż można ze sobą zabrać.

Niektórzy wpadają na pomysł, aby wykorzystać busa do przewiezienia paczki dla krewnych lub znajomych, znajdujących się w Polsce. W takiej sytuacji również należy ustalić szczegóły z przewoźnikiem. Bardzo możliwe, że firma podejmie się takiego zadania. Warto jednak pamiętać, że konieczne będzie podanie zawartości. Przewoźnik nie weźmie odpowiedzialności za transport niebezpiecznych materiałów czy używek.

Busy są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort i szybkość podróży. Warto więc zorientować się, czy tego typu usługa jest dostępna w okolicy oraz miejscu docelowym.