Bus czy samolot – na co się zdecydować?

busy z niemiec

Jedną z najważniejszych decyzji podczas planowania podróży do Niemiec jest oczywiście wybór środka transportu. Dostępne są różne opcje, od własnego samochodu, przez busa po samolot. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Dzisiaj postanowiliśmy przeanalizować, czy warto decydować się na transport lotniczy, czy lepiej pozostać przy podróżowaniu po polskich (i niemieckich) drogach.

Dostępny transport do Niemiec

Jeśli wybierasz się do Niemiec, wybór jest naprawdę szeroki. Możesz podróżować samochodem, samolotem, pociągiem, autobusem lub busem kursującym z adresu pod adres. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje lepsze i gorsze strony, dlatego wybór nie jest oczywisty. Warto jednak przynajmniej poznać zalety, które mają busy do Niemiec ze Szczecina i innych polskich miast, ponieważ w wielu przypadkach są lepszym rozwiązaniem od pozostałych środków transportu. Zanim dokonasz wyboru warto wziąć pod uwagę koszty i czas podróży, ale też możliwość zabrania dużego bagażu, spokój, brak przesiadek oraz komfort.

Dlaczego tak wiele osób rezygnuje z samolotów?

Dla niektórych lot samolotem jest synonimem szybkiego i komfortowego podróżowania, wybieranym przez osoby, które mogą pozwolić sobie na stawianie wygody na pierwszym miejscu. Czy jednak rzeczywiście samolot zawsze jest najlepszym wyborem? Niekoniecznie!

Po pierwsze, wbrew pozorom podróż samolotem jest dość czasochłonna. Nie mówimy tutaj oczywiście o sytuacji, gdy podróżujemy na drugi koniec świata, a alternatywą jest kilka tygodni spędzone na statku. Jeżeli jednak miejsce docelowe znajduje się w sąsiednim kraju, może okazać się, że procedury na lotnisku potrwają dłużej niż sam lot. Fakt, że nie lecimy daleko nie zwalnia nas z kontroli bezpieczeństwa oraz odprawy. Na lotnisku trzeba pojawić się więc ok. 2-3 godziny przed odlotem. Jeżeli wybieramy inny środek transportu, nie ma takiego problemu – wystarczy nie przegapić godziny odjazdu. Busy z Niemiec z kolei, podjeżdżają pod dom pasażera, co zapewnia jeszcze większą oszczędność czasu i wysiłku. Nie można zapominać również o lokalizacji większości lotnisk, które zazwyczaj znajdują się na obrzeżach. Trzeba więc liczyć się również z czasem i kosztami dojazdu do portu lotniczego. Dotyczy to szczególnie mieszkańców mniejszych miast, którzy do najbliższego lotniska niejednokrotnie muszą pokonać kilkaset kilometrów. Sprawa wygląda podobnie po niemieckiej stronie – jeżeli wybieramy się do niewielkiej miejscowości, prawdopodobnie czeka nas długa podróż z lotniska w miejsce docelowe.

Podczas planowania podróży nie można też zapominać o kwestiach finansowych. Koszt lotu do większości niemieckich miast to ok. 1000 złotych. Do tego trzeba dodać opłatę za dojazd na i z lotniska oraz ewentualną dopłatę za nadbagaż, jeśli wyjeżdżamy na dłużej. Podróż busem wyjdzie taniej, ceny zaczynają się od 260 złotych, a startujemy spod domu i docieramy bezpośrednio na miejsce.

Oszczędność czasu i pieniędzy to mocne argumenty, ale niektórzy rezygnują z samolotów z innych powodów. Może to być chociażby lęk przed lataniem, przez który podróż staje się koszmarem i źródłem ogromnego stresu. Jeżeli masz taki problem, lepszym wyjściem będzie zamówienie przejazdu busem – droga stanie się wtedy okazją do relaksu, a nie nerwowego oczekiwania na lądowanie. Samolot nie jest polecany również osobom, które dbają o środowisko – jest to najmniej ekologiczny środek transportu. Podróż busem w kilka osób to mniejsza emisja dwutlenku węgla niż lot samolotem.

Zalety podróży busem do Niemiec

Oczywiście niektórzy cenią sobie wygodę samolotów – możliwość rozprostowania nóg podczas lotu oraz krótki czas samej podróży, ponieważ jeśli nie liczymy formalności, do Niemiec dolecimy w ok. godzinę lub dwie, w zależności od miasta. Fakt, czy zalety przeważają nad wadami oczywiście jest kwestią subiektywną. Nie da się jednak ukryć, że jeśli zależy Ci na wygodzie, a jednocześnie stosunkowo niskich kosztach, najlepszym rozwiązaniem będą busy do Niemiec. Bydgoszcz to jedno z miast, z którego regularnie startują wyjazdy do wielu niemieckich landów, dlatego warto przynajmniej rozważyć taką możliwość.

Po pierwsze, nie ma tutaj problemu z wielkością bagażu. Wystarczy zapytać dyspozytora, jaka ilość miejsca w bagażniku jest dostępna. Nie trzeba liczyć się z rygorystycznymi wymaganiami linii lotniczych – w busie nie ma tak szczegółowych wymagań co do zawartości bagażu. Bez problemu zabierzesz ze sobą kosmetyki i płyny – bez żadnego limitu. Nie można przewozić jedynie broni czy nielegalnych substancji, limitowana jest również możliwość transportu alkoholu i papierosów przez granicę. Nie trzeba jednak kupować specjalnych pojemników na kosmetyki czy rezygnować z zabierania potrzebnych nam produktów.

Dużym plusem korzystania z busów jest również możliwość zabrania zwierzaka. Można zabrać ze sobą psa czy kota, o czym będą uprzedzeni pozostali pasażerowie. Jest to znacznie mniej stresujące rozwiązanie dla zwierzęcia, ponieważ podczas postoju można go wyprowadzić. Warto też pamiętać, że tylko małe psy mogą podróżować w kabinie pasażerskiej – większe są skazane na stresujący pobyt w luku bagażowym. Nie da się ukryć, że podróż obok właściciela jest znacznie bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Podróż za granicę nie musi być źródłem stresu i dyskomfortu – warto więc dobrze przeanalizować dostępne możliwości i wybrać najlepszą z nich.