Niemcy wciąż pozostają jednym z najpopularniejszych kierunków, w które udają się Polacy. Z pewnością wpływają na to stosunkowa niewielka odległość, kwestie ekonomiczne czy rodzinne. Nie bez powodu więc, do naszej dyspozycji pozostaje tak wiele środków transportu. Przeanalizowaliśmy, jak najłatwiej dostać się z Wielkopolski za naszą zachodnią granicę
Jak dojechać z Poznania do Niemiec?
Poznań to jedno z większych polskich miast. Stanowi centrum aglomeracji poznańskiej , której liczbę mieszkańców szacuje się nawet na ok. milion. W Wielkopolsce istnieje więc bardzo duże zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi m. in. transport. Jak jednak najszybciej i najwygodniej dostać się z Poznania do Niemiec?
Do dyspozycji mamy autobusy, pociągi oraz busy, realizujące przewozy w systemie door-to-door. Wybór jest w dużej mierze uzależniony od lokalizacji i naszych priorytetów. Autobus czy pociąg z pewnością będzie nieco tańszy niż bus, który zawiezie nas prosto na miejsce. Warto jednak wziąć pod uwagę również czas i komfort podróży. Kilkuosobowy bus jest znacznie wygodniejszy niż zatłoczony przedział pociągu. Dojazd w miejsce docelowe pozwala nam też zaoszczędzić wiele czasu, który często musielibyśmy spędzić w oczekiwaniu na przesiadkę. Warto pamiętać, że podróż z Wielkopolski do Niemiec zajmuje zazwyczaj kilkanaście godzin. Nie jest to krótki czas, dlatego komfort odgrywa kluczową rolę.
Powinniśmy też wziąć pod uwagę, że do wielu niemieckich miast nie dojedziemy bezpośrednio z Poznania. Kłopoty z transportem pojawiają się szczególnie, gdy wybieramy się do niewielkiego miasteczka lub na tereny wiejskie. Takie trudności występują też po stronie polskiej. Jeżeli mieszkamy w małej miejscowości w Wielkopolsce, bardzo często musimy najpierw dojechać do Poznania, aby następnie udać się za granicę. Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie transport z adresu pod adres. Na szczęście, jeśli chodzi o busy do Niemiec, Wielkopolska jest jedną z najpopularniejszych lokalizacji. Bez trudu znajdziemy więc transport w odpowiadającym nam terminie.
Jak przygotować się do podróży za granicę?
Gdy już wiemy kiedy oraz gdzie dokładnie chcemy dotrzeć, najprościej będzie skontaktować się bezpośrednio z przewoźnikiem. Dyspozytor udzieli nam wszystkich niezbędnych informacji. Upewnimy się, czy lokalizacja, do której zmierzamy znajduje się w obszarze, obsługiwanym przez firmę. Warto mieć na uwadze, że przewoźnicy zazwyczaj nie przewożą pasażerów po terytorium całego kraju. Dzieje się tak ze względów logistycznych. Gdyby kierowca musiał odwiedzić miejscowości, znajdujące się po przeciwnych krańcach Niemiec czy Polski, podróż stałaby się długa i męcząca dla pasażerów. Jeżeli interesują nas busy do Niemiec, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie czy zachodniopomorskie to jedne z najpopularniejszych lokalizacji. Nie będziemy więc mieć problemów ze znalezieniem przewoźnika, oferującego swoje usługi w naszym regionie.
Od dyspozytora dowiemy się, kiedy dostępny jest najbliższy transport. Umawiamy się z kierowcą na konkretną datę i godzinę w wyznaczonym przez nas miejscu. Dzięki temu, oszczędzamy wiele czasu, ponieważ nie musimy jechać na dworzec i szukać właściwego peronu czy stanowiska.
Dyspozytor udzieli nam też informacji na temat dozwolonej wielkości bagażu. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas zagranicznych podróży, większość pasażerów zabiera ze sobą duże walizki. Jasna informacja pozwala zapobiec sytuacji, w której na nasz bagaż po prostu zabrakłoby miejsca.
Następnie, podajemy dyspozytorowi wszystkie niezbędne informacje, po czym otrzymujemy potwierdzenie przejazdu. W tym momencie pozostaje nam już tylko oczekiwanie na pojawienie się kierowcy.
Czy warto jechać do Niemiec własnym samochodem?
Wiele osób wpada też na pomysł, aby wybrać się za granicę własnym autem. Jest to oczywiście rozwiązanie dla osób, które są doświadczonymi kierowcami i nie przepadają za transportem publicznym. Warto jednak wziąć pod uwagę minusy tego środka transportu. Po pierwsze, kierowanie autem wiąże się ze zmęczeniem. Trudno jest utrzymać koncentrację przez kilkanaście godzin. Konieczne są przerwy w podróży, aby zregenerować siły. Wyjazd może więc znacznie się przedłużyć. Warto też wziąć pod uwagę, że po dotarciu na miejsce będziemy potrzebować czasu na odpoczynek. Jeżeli podróżujemy busem, w czasie podróży możemy wypocząć, a nawet zasnąć. Po dotarciu na miejsce docelowe mamy więc siłę załatwiać ważne sprawy lub spędzać czas z bliskimi.
Jeżeli wyjeżdżamy do Niemiec na własną rękę, musimy zadbać o wszystkie formalności. Trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą potwierdzenie ubezpieczenia OC w razie wypadku. Bardzo ważną kwestią są też tzw. Umweltzone, czyli strefy ekologiczne. Obowiązują one w większości niemieckich miast. Oznacza to, że każdy pojazd, który wjeżdża do strefy, musi posiadać czerwoną, żółtą lub zieloną plakietkę, świadczącą o spełnianiu norm emisji spalin. Jej brak jest karany mandatem. Warto pamiętać, że do wielu miast wjadą obecnie wyłącznie samochody, kwalifikujące się, aby otrzymać plakietkę zieloną. Może to być problemem dla właścicieli starych aut, zwłaszcza posiadających silniki Diesla. Jeżeli więc chcemy uniknąć tego typu problemów, lepszym rozwiązaniem będzie podróż busem.
Duża dostępność różnych środków transportu sprawia, że podróż do Niemiec może przebiegać znacznie szybciej i sprawniej niż wcześniej. Przed wyjazdem warto więc zastanowić się, nad skorzystaniem z przewozu w systemie door-to-door.